U 691
Även känd som B 593 , L 711 .
Visa alla
Latitud Longitud
59° 29′ 47.0″ 17° 7′ 30.4″
RT90 (Rikets Nät)
x (nordning) y (östning)
6598077 1574767
SWEREF99TM
UTM Zon Östning Nordning
33V 620317 6597251
Visa alla
Nuvarande:
Latitud Longitud
59° 30′ 3.4″ 17° 6′ 55.0″
RT90 (Rikets Nät)
x (nordning) y (östning)
6598572 1574201
SWEREF99TM
UTM Zon Östning Nordning
33V 619745 6597738
Placering:
Vid Veckol
Proveniens:
Söderby
Socken:
Aspö socken (tidigare: Arnö socken)
Härad:
Trögds härad
Landskap:
Uppland
Sverige
Mitten av 1000-talet
Vikingatid; 1033–1066
Övriga anmärkningar:
Bild av fyrfotadjur samt ryttare till häst.
Länkade bilder:
Runsten vid Söderby i Aspö ca 1967 – Konstnär: Sven Edblad/Södermanlands hembygds- och museiförbund; Sörmlands museum; 1967 URI | Kringla | Källa
Söderby. U 691."@sv – Helgonius, Petrus, Hadorph, Johan, Rhezelius, Jonas, Bureus, Johannes"@sv; Helgonius, Petrus, Hadorph, Johan, Rhezelius, Jonas, Bureus, Johannes"@sv; 2024-01-17"@sv URI
Mer om den här inskriften finns att läsa i Digitala Sveriges runinskrifter .
Verk som handlar om den här inskriften, ur Svensk runbibliografi :
Brate, Erik 1925
Svenska runristare
; 139 s.. Kungl. Vitterhets-, historie- och antikvitetsakademiens handlingar ; 33:5 = N.F. 13:5. (Kungl. Vitterhets-, historie- och antikvitetsakademien, Stockholm) [URI ] [URI ]
Ohlmarks, Åke 1978
100 svenska runinskrifter : tolkade, kommenterade och delvis rekonstruerade
; 237, [1] s. : karta. (Plus, Stockholm) [URI ]
Snædal Brink, Thorgunn och Wachtmeister, Ingegerd 1984
Runstenar i Södermanland : vägvisare till runristningar i Södermanlands län
; 167, [1] s. : ill., kartor. Sörmländska handlingar ; 40. (Södermanlands mus., Nyköping) [URI ]