Även känd som L 1987 .
Objektuppgifter:
Föremål:
Kyrkklocka
Nyckelord:
klocka
Material:
Malm
Nyckelord:
metall : malm
Visa alla
Latitud Longitud
58° 4′ 54.5″ 13° 2′ 21.3″
RT90 (Rikets Nät)
x (nordning) y (östning)
6443108 1336842
SWEREF99TM
UTM Zon Östning Nordning
33V 384376 6439497
Placering:
SHM (9364)
Ja
Proveniens:
Herrljunga kyrka
Socken:
Herrljunga socken
Härad:
Kullings härad
Landskap:
Västergötland
Sverige
Andra hälften av 1300-talet
Medeltid; 1350–1399
Mer om den här inskriften finns att läsa i Digitala Sveriges runinskrifter .
Verk som handlar om den här inskriften, ur Svensk runbibliografi :
Torin, Karl 1871–1893
Vestergötlands runinskrifter
i Västergötlands fornminnesförenings tidskrift ; 4 saml. (18 s., [19] pl.-bl.; 33, [1] s., [27] pl.-bl.; 46 s., [33], iv pl.-bl.; 19 s., [22], i pl.-bl.). Västergötlands fornminnesförenings tidskrift. (Skara) [URI ]
Torin, Karl 1938
“Westergötlands runinskrifter”
i Västergötlands fornminnesförenings tidskrift ; 1938 ; 18, 33, [1] s., [46] pl.-bl.. Västergötlands fornminnesförenings tidskrift. (Skara)