Även känd som DK MJy62 , L 1837 , MJy 62 .
Visa alla
Latitud Longitud
56° 27′ 33.8″ 10° 25′ 49.1″
UTM Zon Östning Nordning
32V 588140 6258129
Placering:
Nationalmuseet (nr DLXVI).
Proveniens:
Gesing 1
Sogn:
Gesing (tidigare: Gjesing sogn)
Herred:
Skast herred
Amt:
Nørrejylland
Danmark
Slutet av 1100-talet
Medeltid; 1166–1199
Motsvarar objekt i Fund og Fortidsminder :
Verk som handlar om den här inskriften, ur Svensk runbibliografi :
Salberger, Evert 1982
“Lincoln-fodralets mästarsignatur”
i Ortnamnssällskapets i Uppsala årsskrift ; 1982 ; s. 39–52. Ortnamnssällskapets i Uppsala årsskrift. [URI ]