N 457
Även känd som L 1831.
- Placering:
- Oldsaksamlingen (nr. 3632).
- Ursprunglig plats:
- Nej; Grinni kirke.
Proveniens:
- Plats:
- Skålvoll
- Fylke:
- Sør-Trøndelag fylke
- Land:
- Norge
1200–1300-talet
Medeltid; 1200–1399
Verk som handlar om den här inskriften, ur Svensk runbibliografi:
Palm, Rune 1992
Runor och regionalitet : studier av variation i de nordiska minnesinskrifterna
; 290 s. : tab., kartor. Runrön ; 7. (Univ., Uppsala) [URI]