G 11 †
Även känd som L 1801 .
Objektuppgifter:
Föremål:
Gravhäll, trapetsoid form
Nyckelord:
grav , gravhäll , häll
Material:
Sten
Nyckelord:
sten : sten
Visa alla
Latitud Longitud
56° 58′ 33.6″ 18° 18′ 49.5″
RT90 (Rikets Nät)
x (nordning) y (östning)
6319407 1652528
SWEREF99TM
UTM Zon Östning Nordning
34V 336736 6317924
Proveniens:
Hamra kyrka
Socken:
Hamra socken
Härad:
Hoburgs ting
Landskap:
Gotland
Sverige
1200-talet
Medeltid; 1200–1299
Mer om den här inskriften finns att läsa i Digitala Sveriges runinskrifter .
Verk som handlar om den här inskriften, ur Svensk runbibliografi :
Jansson, Sven B. F. och Wessén, Elias 1962
Gotlands runinskrifter, D. 1 granskade och tolkade av Sven B. F. Jansson och Elias Wessén
; xiv, 275, x s., 88 pl.-s.. (SRI 11.). (Almqvist & Wiksell international, Stockholm) [URI ]