G 244 †
Även känd som L 1728.
Latitud | Longitud |
57° 40′ 48.5″ | 18° 37′ 55.0″ |
RT90 (Rikets Nät)
x (nordning) | y (östning) |
6398541 | 1668612 |
UTM Zon | Östning | Nordning |
34V | 358797 | 6395568 |
- Ursprunglig plats:
- Osäker
Proveniens:
- Plats:
- Hejnums kyrka
- Socken:
- Hejnums socken
- Härad:
- Bäls ting
- Landskap:
- Gotland
- Land:
- Sverige
1300-talet
Medeltid; 1300–1399
Mer om den här inskriften finns att läsa i Digitala Sveriges runinskrifter.
Verk som handlar om den här inskriften, ur Svensk runbibliografi:
Salberger, Evert 1978
Runsvenska namnstudier
; 223 s.. Stockholm studies in Scandinavian philology ; N.S., 13. (Almqvist & Wiksell international, Stockholm) [URI]
Melefors, Evert 2006
“Jakob på Gotland”
i Studia anthroponymica Scandinavica ; 24 (2006); s. 5–21. Studia anthroponymica Scandinavica. [URI]