G 255
Även känd som L 1721 .
Visa alla
Latitud Longitud
57° 40′ 12.3″ 18° 28′ 29.7″
RT90 (Rikets Nät)
x (nordning) y (östning)
6397040 1659293
SWEREF99TM
UTM Zon Östning Nordning
34V 349395 6394785
Placering:
Fastklamrad på utsidan av norra kyrkväggen.
Proveniens:
Bro kyrka
Socken:
Bro socken
Härad:
Bro ting
Landskap:
Gotland
Sverige
Början av 1400-talet
Medeltid; 1400–1433
Länkad bild:
Bro kyrka"@sv – Lundberg, Bengt A"@sv; Lundberg, Bengt A"@sv; 1996-09-10"@sv URI
Mer om den här inskriften finns att läsa i Digitala Sveriges runinskrifter .
Verk som handlar om den här inskriften, ur Svensk runbibliografi :
Jansson, Valter 1935
“Runsten från Bro socken, Gotland”
i Acta philologica Scandinavica ; 10 (1935) ; s. 1–13. Acta philologica Scandinavica.