G 282
Även känd som L 1713 .
Visa alla
Latitud Longitud
57° 44′ 50.1″ 18° 44′ 21.3″
RT90 (Rikets Nät)
x (nordning) y (östning)
6406281 1674687
SWEREF99TM
UTM Zon Östning Nordning
34V 365443 6402816
Placering:
I korgolvet framför altaret.
Proveniens:
Othems kyrka
Socken:
Othems socken
Härad:
Forsa ting
Landskap:
Gotland
Sverige
1400-talet
Medeltid; 1400–1499
Mer om den här inskriften finns att läsa i Digitala Sveriges runinskrifter .
Verk som handlar om den här inskriften, ur Svensk runbibliografi :
Salberger, Evert 1986
“rolkn- : en rungutnisk ägarformel”
i Studia anthroponymica Scandinavica ; 4 (1986) ; s. 5–12. Studia anthroponymica Scandinavica. (Uppsala)