G 288
Även känd som L 1712.
Latitud | Longitud |
57° 46′ 30.4″ | 18° 53′ 42.5″ |
RT90 (Rikets Nät)
x (nordning) | y (östning) |
6409796 | 1683824 |
UTM Zon | Östning | Nordning |
34V | 374817 | 6405619 |
- Placering:
- I långhusgolvet
- Ursprunglig plats:
- Osäker
Proveniens:
- Plats:
- Hellvi kyrka
- Socken:
- Hellvi socken
- Härad:
- Forsa ting
- Landskap:
- Gotland
- Land:
- Sverige
Troligen början av 1300-talet
Medeltid; 1300–1333